Autoasekuracja

Zapewnienie sobie samemu asekuracji.
Określenie autoasekuracja może się też odnosić do sytuacji gdy drogę pokonywaliśmy samodzielnie (bez partnera).
Samodzielna wspinaczka z asekuracją, czyli z tzw. autoasekuracją (inaczej solo, nie mylić z free solo). Wspinaczka w takim wariancie jest czasem dość ryzykowna, bo musimy się zdać w 100 % na sprzęt i wierzyć, że system autoasekuracji zadziała poprawnie. Generalnie większość wspinaczek odbywa się zespołowo a nie solo. Istnieją specjalne przyrządy używane do autoasekuracji przy wspinaczce solowej.
Wspianczka solo wymaga na ogół zamocowania liny na sztywno do stanowiska dolnego, co zmusza wspinacza do przejścia długości każdego wyciągu trzykrotnie.
W pierwszysm etapie zakłada on stanowisko i mocuje do niego linę. Pokonuje teren wspinając się i zakłądając przeloty, aż wykorzysta długość liny. W ten sposób poprowadził wyciąg. Buduje nowe stanowisko i mocuje do niego linę na sztywno po której zjeżdża likwidując pozakładane przeloty i stanowisko które pozostało na dole.
Po wiszącej linie wychodzi do góry, pokonując ten odcinek praktycznie po raz trzeci. I cykl się znów powtarza.
Tego typu wspinaczka ma w zasadzie tylko jedną zaletę, wspinacz jest w ciągłym ruchu i nie marznie wisząc na stanowiskach asekurując partnera, czekając aż on przejdzie wyciąg.
Często można się też spotkać ze stosowaniem określenia "Auto" lub "Mam auto" jako skrót myślowy "mam autoasekurację" czyli partnerze nie musisz mnie już asekuraować.
 
poprzedni            Home           następny
Copyright ©2017 KursWspinania.pl, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 4321