Dyneema

Dyneema – handlowa nazwa polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej (UHMWPE z ang. Ultra high molecular weight polyethylene). Jest to materiał używany m.in. do produkcji pętli wspinaczkowych, repsznurów.
Charakteryzuje się niezwykle wysokim stosunkiem wytrzymałości włókien do ich masy, dużą odpornością na ścieranie i niską absorpcją wilgoci. Należy uważać w przypadku kontaktu z chemikaliami, gdyż kwasy utleniające powodują rozkład chemiczny, który prowadzi do znacznego osłabienia materiału (często zmiany te nie są widoczne gołym okiem).
Taśmy i repsznury wykonane z dyneemy są znacznie bardziej rozciągliwe od swoich odpowiedników wykonanych z większości innych włókien (a w szczególności – kevlaru). Cecha ta, w połączeniu z wyjątkowo niskim stosunkiem masy włókna do jego wytrzymałości, sprawia, że pętle z dyneemy są często używane do przedłużania cięgieł różnych odmian friendów, oraz jako cięgła do kostek biernych.
Wadą dyneemy jest niska temperatura topnienia (144-152 °C), a co za tym idzie – łatwość uszkodzenia włókien w wyniku tarcia (np. o linę). Należy zwracać szczególną uwagę, aby podczas zjazdów lub ściągania liny nie ocierać liną o wykonane z dyneemy elementy stanowisk lub przelotów.
 
poprzedni           Home            następny
Copyright ©2017 KursWspinania.pl, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 4926