Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka. Zaczynając od szkoleń dosłownie 15-sto minutowych asekuracji na tzw. wędkę do szkoleń zimowych, alpejskich, technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób.
Tak czy inaczej każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej. Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest tak w wypadku instruktorów sportu i rekreacji.
Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, to już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka.
Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają modyfikacjom, dlatego bez względujaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.
Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów, rób tak. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.
Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia. Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna. Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym więsza szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie poradzimy.
Dlatego decyzja o wyborze kursu wspinaczkowego jest tak istotna. W praktyce wiele osób kończy formalne szkolenie po zrobieniu podstawowego kursu, na dalsze szkolenie typu kurs tatrenicki decyduje się nie więcej niż 15% kursantów po kursach podstawowych. Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak najwięszą wiedzę i umiejętności.
Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.
Szkolenia i kursy oferowane przez szkoły wspinania i Kluby Wysokogórskie w Polsce (i za granicą):
szkolenie "pierwszy raz" na ściance wspinaczkowej
kurs na ściance wspinaczkowej
sekcje wspinaczkowe, treningi na ściankach (i w skałach)

kurs na drogach ubezpieczonych (tzw. sportowy)
kurs asekuracji naturalnej ( tzw. trad.)
pełny kurs skałkowy PZA
Umiejętności nabyte możemy dalej rozwijać na:
kursach taternickich
kursach wspinaczki hakowej (technika sztucznych ułatwień)