Jaki kurs wybrać?


Każdy kto myśli o rozpoczęciu nauki wspinania staje przed decyjzą jaki kurs wybrać, gdzie go zrealizować i u jakiego instruktora. Informacje tu zawarte pomogą Wam w podjęciu optymalnej decyzji. Opisujemy tu jacy instruktorzy szkolą, jak są sklasyfikowani i jak oceniani, jakie mają kompetencje i czy podlegają weryfikacji czy kontroli. To naturalne, że każdy szuka dobrego instruktora. Pomożemy Wam go znaleźć.

zajecia na kursie


Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka.  Zaczynając od szkoleń dosłownie 15-sto minutowych asekuracji na tzw. wędkę do szkoleń zimowych, alpejskich, technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób.
Tak czy inaczej każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej.  Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest tak w wypadku instruktorów sportu i rekreacji

zdjecie

.  
Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, to już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka.
Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają modyfikacjom, dlatego bez względu jaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.
Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów, rób tak. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.
Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia.  Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna.  Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym więsza szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie poradzimy.
Dlatego decyzja o wyborze kursu wspinaczkowego jest tak istotna. W praktyce wiele osób kończy formalne szkolenie po zrobieniu podstawowego kursu, na dalsze szkolenie  typu kurs tatrenicki decyduje się nie więcej niż 15% kursantów po kursach podstawowych. Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak najwięszą wiedzę i umiejętności.  
Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.
Szkolenia i kursy oferowane przez szkoły wspinania i Kluby Wysokogórskie w Polsce (i za granicą):
    szkolenie "pierwszy raz" na ściance wspinaczkowej
    kurs na ściance wspinaczkowej
    sekcje wspinaczkowe, treningi na ściankach (i w skałach)
    kurs na drogach ubezpieczonych (tzw. sportowy)
    kurs asekuracji naturalnej ( tzw. trad.)
    pełny kurs skałkowy PZA
Umiejętności nabyte możemy dalej rozwijać na:
    kursach taternickich
    kursach wspinaczki hakowej (technika sztucznych ułatwień)
    kursach turystyki zimowej
    kursach lawinowych
    kursach taternickich zimowych
    wspinaczki lodowej
    kursach wspinaczki w górach lodowcowych
    obozach wspinaczkowych (w kraju i za granicą)
Osoby zaintersowane wspinaczką sportową mają też duże możliwości rozwoju. Praktycznie w każdym więszym mieście są ścianki wspinaczkowe lub boulderowe gdzie prowadzone są sekcje treningowe dla dzieci , młodzieży i dorosłych, początkujących i zaawansowanych. Praktycznie co tydzień są gdzieś jakieś zawody wspinaczkowe, a są one już tak popularne, że terminy się często nakładają.
Jak widać jest więc wiele możliwości.
Copyright ©2017 KursWspinania.pl, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 4923