Lina dynamiczna 

Lina ta w powiązaniu z innymi elementami tworzy system asekuracji. Głównym zadaniem liny dynamicznej jest zmiejszenie sił działających na wspinacza spowodowanych jego upadkiem, za tą funkcję liny odpowiada parametr zwany siłą graniczną. 
Nowoczesna lina dynamiczna to lina rdzeniowa zbudowana w ten sposób, że kolorowy (najczęściej) oplot (koszulka liny) osłania rdzeń który się składa z przeciwstawnie poskręcanych wiązek mikrowłókien. Układ ten ma zapobiegać nadmiernemu skręcaniu się liny. Często liny są impregnowane co ma zapobiegać wnikaniu wody i brudu w strukturę liny. Kolorystyka lin jest tylko kwestią estetyki nie niesie żadnych informacji, ale może mieć wpływ na bezpieczeństwo zespołu wspinaczkowego gdy np. zasypie go lawina to kolorową linę łatwiej będzie zauważyć niż szarą.  
 
Podstawowy rodzaj lin jaki jest używany do wspinaczki czyli lina dynamiczna występuje w trzech wariantach:
typy lin
Od lewej: Lina pojedyncza, lina połówkowa lina bliźniacza

    1. Lina pojedyńcza
    2. Lina połówkowa  - zwana czasem tradycyjnie podciągiem
    3. Lina bliźniacza
Typy 2 i 3 sa linami podwójnymi.
Poza linami dynamicznymi, używane są jeszcze liny statyczne i liny pomocnicze.
Liny dynamiczne muszą być używane zawsze, gdy w trakcie wspinaczki grozi nam lot którego konsekwencje mogą być groźne. Zadaniem liny dynamicznej jest takie pochłonięcie energii jaką uzyskuje nasze spadające ciało, by była ona dla nas bezpieczna.  Patrz siła graniczna.
Obecnie spotkać można nowoczesne liny dynamiczne, które spełniają normy dla wszystkich trzech typów równocześnie.
   
Typy lin dynamicznych (w kolejności jak na zdjęciu) są oznaczone symbolami:
    lina dynamiczna symbolem 1
    lina połówkowa symbol 1/2
    lina bliźniacza symbol dwa nakłądające się na siebie kółeczka (połączone pierścianie,  troszkę podobne do symbolu nieskończoności, ale w tym przypadku chodzi o podkreślenie nierozłączności.
 
poprzedni           Home             następny
Copyright ©2017 KursWspinania.pl, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 4951